Brambory: jsou nutričně a biologicky velice hodnotné. Jsou v nich obsaženy téměř všechny důležité minerální látky a stopové prvky (mj. hořčík, vápník, fosfor, zinek, železo, kobalt, fluór, měď; vitamín C, B, niacin, kyselina listová a pantotenová). Vysoká hladina draslíku a nízká hladina sodíku mají dobrý vliv na kardiovaskulární systém. Jsou nízkokalorické, bohaté na škrob a živiny, obsahují hodnotné rostlinné bílkoviny. Mrkev: je jednou z nejzdravějších kořenových zelenin. Je zásobárnou cenných biolátek; obsahuje betakaroten, „předstupeň“ vitamínu A. Dále obsahuje selen, jeden z nejdůležitějších prvků imunitního systému, který je jádrem enzymu glutathionperoxidázy, chránícího tělesné buňky před volnými radikály. V mrkvi se nachází také vitamíny D, E, K, éterické oleje, vláknina a velké množství cukru (především lehce stravitelné glukózy), lecitin, draslík, vápník, vodík, hořčík, železo, měď, fosfor, jód a kobalt. Mrkev posiluje sliznice v těle, aktivuje látkovou výměnu, zastavuje proces stárnutí, podporuje růst srsti, kvalitu pokožky zlepšuje vidění, posiluje krevní oběh. Cuketa: je nízkokalorická zelenina s příznivým obsahem vitamínů, a také vápníku s fosforem. Je bohatá na karoteny a hořčík, což je ideální jako zdroj impulzů pro látkovou přeměnu z buněčných jader. Pomáhá zvyšovat výkon mozku a schopnost soustředění, uklidňuje a stimunuje nervy, zlepšuje celkovou výkonnost, imunitní systém a všechny sliznice v těle. Pomáhá odstraňovat ochablost střev.
Dýně: je bohatá na vlákninu, povzbuzuje tedy trávení. Díky vláknině se také vážou a vylučují toxiny, stejně jako žlučové látky a tukové substance. Dýně obsahuje vitamíny a minerály v optimálním souladu a poměru pro látkovou výměnu: měď, železo, hořčík nebo draslík, vitamín A. Dýně také působí močopudně, pomáhá při chorobách ledvin a prostaty, posiluje imunitní systém.
Celer: obsahuje silice, které mají řadu prospěšných vlastností – rozpouštějí hlen, ovlivňují vylučování vody z těla, stimulují zvýšenou tvorbu kyseliny solné v žaludečních šťávách. Éterické oleje v celeru jsou ostré, působí také na sliznice a ve střevech antibakteriálně a antimykoticky. Celer pomáhá léčit trávicí poruchy, zlepšuje střevní peristaltiku, dezinfikuje a stimuluje sliznice, které uvolňuje při kašli, rýmě a nachlazení, aktivuje metabolizmus sacharidů, je močopudný. Také posiluje nervy a mozek, dodává živiny důležité pro zdravou kůži, oči a vlasy. |