Na rozdíl od býložravců pes nemá ve slinách žádné trávicí enzymy. Sliny psa slouží pouze k obalení potravy při žraní a snadnému posunování dál do zažívacího traktu. Žaludek psa je poměrně velký a je schopen najednou pojmout velké množství potravy a tu pak postupně trávit. Celý trávicí trakt psa je velmi krátký, a to zvyšuje požadavky na kvalitu a stravitelnost podávané potravy. Při optimálním složení tráví pes potravu max. 24 hodin.
Žaludeční kyseliny psa krmeného masem obsahují mnohem více kyseliny chlorovodíkové v porovnání s žaludkem člověka. Takové prostředí zajistí spolehlivé trávení velkých kusů masa i kostí a také likvidaci možných zárodků parazitů, bakterií, plísní apod. Také velmi krátká doba trávení masa nedá parazitům šanci se ve střevě uchytit a zabydlet.
Ze srovnání zažívacího traktu býložravců, člověka a psa jasně vyplývá, že pes má zažívání naprosto odlišné. I když pes není výhradní masožravec jako třeba kočka, nelze předpokládat, že mu vyhovuje převážně rostlinné složení potravy. Produkce trávicích enzymů je u psa aktivována přísunem čerstvé potravy - masa. Vysoký podíl rostlinných podílů (obilí) v granulích způsobuje řadu problémů. Protože chybí podnět pro vytvoření trávicích enzymů, tedy maso, vytváří se nedostatečné množství žaludečních šťáv, což má za následek nedokonalé strávení potravy a tvorbu bakterií. Je přetěžována slinivka, která musí více pracovat, aby takou potravu organizmus zpracoval. Potrava není dokonale strávená a využitá, čímž vzniká velký odpad.. Nedokonalým strávením se prodlužuje doba, po kterou potrava v trávicím traktu zůstává. U granulí to mohou být až 3 dny, a tak dochází k množení bakterií a parazitů, kvašení a nadýmání, což vede k mnoha zažívacím potížím.
Nejhorší pro zažívací ústrojí Vašeho psa je krmení psa granulemi a "přilepšování" mu masem nebo jinými dobrůtkami. S takovýmto zpestřením má trávicí ústrojí hodně velkou práci a dochází k velké zátěži pro celý organismus. Bývá tím narušeno zásobení organismu vitamíny a minerály a to se odráží zejména na kvalitě srsti.
Více o tom jak krmit BARFem např. štěňata, psí dorostence nebo psí seniory, také o různých dietách pro nemocné psy (+ podrobné jídelníčky a recepty) se dočtete v knize K. Novosadové - "BARF krmení psa přirozenou stravou"