Jak vybrat správně krmný olej a proč byste ho vůbec měli přidávat?
Oleje jako nepostradatelný doplněk přirozené stravy BARF
Všude, kam se doma podíváte, jsou chlupy od vašeho psího miláčka? Pomineme pravidelnou sezónní obměnu srsti, kdy línání jako důsledek přirozeného způsobu růstu srsti je vlastní všem psům, přičemž nejvýraznější je u plemen s podsadou. K náhlému vylínání však může dojít v nadměrných stresových situacích - nemoc či anestezie, u fen březost a kojení. K výraznému línání psů může přispět i nedostatek omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin, které mají kladný vliv na jejich srst i kůži. Když ve stravě tyto kyselin chybí, projeví se to také na kvalitě srsti.
Rozdíl mezi krmením psa granulemi a přirozenou stravou BARF
Jestliže krmíte psa výhradně kvalitními granulemi, ty už většinou obsahují vše potřebné ve vyváženém množstvím. Chcete-li, aby měl pes krásnou srst a granulemi se krmil výrazně radostněji, není vůbec na škodu je pokapat například lososovým nebo olivovým olejem, nejlépe panenským. Je více než pravděpodobné, že se po granulích pokapaných olejem jen zapráší.
U psů na přirozené stravě BARF, jsou oleje, jež tyto mastné kyseliny obsahují, nedílnou součástí psího jídelníčku a musíme jim je pravidelně dodávat.
Které oleje jsou pro psa nejvhodnější?
Stejně jako my se staráme o své zdraví a nedostatek vitamínů či minerálů řešíme vyváženou stravou společně s potravinovými doplňky, je toto nutné uplatňovat i ve výživě psa. Jen tak docílíme toho, že pes bude zdravý s krásnou a lesklou srstí.
V našem internetovém obchodě nabízíme zvířecímu zdraví prospěšné oleje od různých značek - Brit, cdVet, FarmFresh nebo od české firmy Dromy, která je předním výrobcem olejů pro psy i kočky. Výroba olejů značky Dromy probíhá v registrovaném provozu, který je pod průběžným dozorem Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (UKZUZ), čímž je zabezpečeno, že zákazník dostane opravdu kvalitní produkt. Současně oleje Dromy jako jediné vyhovují evropskému lékopisu.
Oleje Dromy pro vašeho psa nebo kočku
Náš sortiment olejů značky Dromy je více než pestrý. U nás najdete oleje z různých rostlin - konopí, len, pupalka či brutnák. Dále kokosový tuk a oleje z z mořských ryb, živočichů a řas. Který olej je vlastně nejlepší? Na kvalitu oleje má velký vliv hlavně:
- odrůda
- klimatické podmínky
- způsob sklizně
- technologie zpracování olejnatých semen
- konzervace.
Posoudit, pro který olej se rozhodnout, se může zdát na první pohled složité. Pokusíme se vám tedy přiblížit ty nejdůležitější vlastnosti jednotlivých olejů, abyste si o nich udělali přehled a mohli si lépe vybrat.
Tento olej se vyrábí lisováním semen ostropestřce mariánského. Olej má sytě žlutou barvu, olejovou chuť a typickou vůni. Obsahuje významné množství nenasycených mastných kyselin, vitamín E, fytosteroly a fosfolipidy. Olej má příznivé podmínky na tkáň jater a napomáhá detoxikaci organismu.
2. Lněný olej
Olej se lisuje z lněných semen, která obsahují slizové polysacharidy, proteiny, tokoferoly, tokotrienoly, lignany, enzymy. Kromě nich však je také bohatý na kyselinu linolovou a kyselinu alfa-linolenovou, jež psi potřebují jako výchozí surovinu pro další tvorbu mastných kyselin. Jejich nedostatek se mimo jiné může projevit snížením obranyschopnosti organismu, únavou, poruchou růstu či změnou na pokožce.
Lněný olej byste měli uchovávat v chladu a temnu. Je totiž náchylný k oxidaci a ke žluknutí, pak chutná hořce a ani pes by vám ho nežral.
3. Brutnákový olej a pupalkový olej
Jsou bohatým zdrojem esenciální mastné kyseliny gama-linolenové, jež je z nutričního hlediska velice důležitá součást výživy. Podílí se na obranyschopnosti organizmu, na srážení krve a omezuje zánětlivé stavy, a to i u kloubů. Současně se brutnátkový a pupálkový olej používá u psů a koček jako podpůrná léčba dermatologických onemocnění, suché a devitalizované pokožky, při alergických reakcích na živočišné tuky.
4. Konopný olej
Ze semen konopí setého se získává olej, který má díky chlorofylu nazelenalou barvu a jemně oříškovou chuť. Disponuje optimálním poměrem omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin a přispívá ke zlepšení kvality pokožky, podporuje imunitní, nervový i kardiovaskulární systém a trávicí funkce. Konopný olej by měl být vyroben pouze ze semen povolených odrůd konopí, jež neobsahují psychotropní THC či jiné látky, které ovlivňují vědomí.
5. Oleje z pšeničných, kukuřičných nebo ovesných klíčků
Výhodou těchto olejů je to, že je můžete používat po celý rok. Mají regenerační a hojivé schopnosti, zlepšují stav pokožky, omezují tvorbu prasklin. Lze s nimi ošetřovat dásně i zuby.
6. Kokosový tuk
Je výborným potravinovým doplňkem při zvýšené zátěži - agility, flyball, coursing. Obsahuje totiž nasycené mastné kyseliny, které se zpracovávají přímo v játrech a jsou zdrojem rychlé energie. Kyselina kaprylová, jež kokosový tuk obsahuje, se používá k podpůrné léčbě kvasinkových infekcí, působí také jako přírodní antibiotikum. Kokosový olej můžete přidávat do krmné dávky nebo namazat přímo na kůži.
7. Krill Pure
Toto doplňkové krmivo je výborným zdrojem mořských bílkovin a tří důležitých fosfolipidů. Obsahuje také významné množství antioxidantů, vitamínu E a A. Malé dávkování krillového oleje má až 40x silnější účinek než běžné rybí oleje. Krillový olej v sypké formě je stabilní a nenáročný na skladování.
8. Oleje z mořských ryb, živočichů a řas
I tyto oleje jsou bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin. Podporují správnou funkci kůže, srdce, krevního oběhu, kostí, sítnice, nervového a imunitního systému. Dokážou snížit zánětlivost u starších psů, jež jsou postiženi artritidou, zlepšují hybnost kloubů. Pokud jsou březí feny krmeny těmito oleji, pak je dokázáno, že u mladých štěňat se zlepšila koncentrace, učenlivost, poslušnost i odolnost proti stresu při zátěži. Oleje z mořských ryb, živočichů i řas bychom měli pravidelně dodávat do krmné dávky. Můžeme používat oleje jednodruhové i směsné. Po otevření je třeba je uchovávat v chladu a temnu